Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-06-28 03:03:07
Autor zdjęcia/źródło: Pielęgnacja pępka noworodka @Pixabay
Pępek noworodka, czyli kikut pępowiny, może budzić w rodzicach lęk i obawę o to, czy jest właściwie pielęgnowany. I kiedy właściwie odpada pępek noworodka, bo przecież kiedyś powinien... Młodzi rodzice mają mnóstwo rozterek związanych z opieką nad bobasem w pierwszych dniach życia.
Ten wystający z brzuszka dziecka fragment tkankowy, to pozostałość po pępowinie łączącej dziecko w życiu płodowym z łożyskiem, czyli z mamą. Po jej przecięciu fragment, który zostaje po stronie bobasa powinien uschnąć i swobodnie odpaść. No dobrze, ale wielu z Was zapyta: Ale kiedy odpada pępek noworodka? I tutaj sprawa już nie jest taka oczywista.
Tuż po przecięciu kikut pępowiny jest błękitnawy i wilgotny. Następnie zmienia kolor na żółtawy, a po około 24 godzinach – ma odcień brązowy. Pępek noworodka po założeniu zacisku, odcinany jest od łożyska jałowo. Ważne, aby zacisk z kikuta pępowiny został zdjęty przed wyjściem ze szpitala do domu – rodzice, zwróćcie na to uwagę. Od tej pory pępek noworodka sukcesywnie obkurcza się i wysusza. Pielęgnacja w domu polega na przemywaniu raz na dobę gazikiem z wodą i następnie dokładnym osuszeniu. Nie ma potrzeby nadmiernego używania środków odkażających, a w ogóle niewskazane jest stosowanie spirytusu bądź jodyny – jak to niegdyś było zalecane (nawet jeszcze 20 lat temu). Kikut może być osłonięty cienkim, jałowym gazikiem lub nieosłonięty w ogóle. Pępek niemowlaka najlepiej się goi, gdy jest czysty, suchy i wietrzony (ale przewiewnie zabezpieczony przed zabrudzeniem i zakażeniem). Zadbajcie też o to, aby pieluszka sięgała poniżej pępka i nie dotykała go drażniąc i raniąc.
Pępek noworodka odpada samoistnie po około 7-15 dniach po urodzeniu. Zdarzają się przypadki, że uschnięta część pępka noworodka odpada dopiero po 20-25 dniach. Nie jest to jednak normą i jeśli kikut pępowiny nadal nie odpada po 15 dniach, warto pokazać bobasa pediatrze, który oceni czy wszystko jest w porządku i można spokojnie czekać na wielki finał.
Pępek noworodka właściwie pielęgnowany goi się bez zakłóceń i sam odpada. Jeśli zobaczycie jednak, że miejsce wokół pępka lub sam pępek zrobił się czerwony i ocieplony lub obrzeknięty, może to świadczyć o zakażeniu. Podobnie, jeśli z kikuta zacznie sączyć się jakaś wydzielina, dodatkowo o brzydkim, cuchnącym zapachu. Zaniepokoić Was powinno także krwawienie. Szybko zgłoście się do lekarza, który zdecyduje, czy wystarczą zwykłe środki odkażające do pielęgnacji kikuta pępowiny, czy jednak leki specjalistyczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kamilla36 2021.02.02 21:40
Pamiętam, że ciężko było mi zadbać o odpowiednią pielęgnację pępka, a szczególnie o to, aby go nie moczyć w kąpieli. Pamiętam też, że do odkażania pępka stosowałam octenisept i był rewelacyjny. Z resztą do tej pory mam go w swojej apteczce i używam gdy się skaleczę lub dziecko się zadrapie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.